Митът за Медуза и Горгоната
Полезни Астро Статии - Митът за Медуза и Горгоната - LadyScorpio
LadyScorpio

Митът за Медуза и Горгоната

Митът за Горгоната и звездата Алгол

Според легендата, трите сестри, Стено, Евриала и Медуза, били деца на Форкис и Кето и живели „отвъд прочутия Океан на ръба на света“. От трите сестри само за Медуза била смъртна. 

Защо Медуза била прокълната

Въпреки че Хезиод разказва за произхода на Медуза и за смъртта й той не казва повече за нея. По-изчерпателно описание на историята може да се намери в „Метаморфози“ на Овидий. Той описва Медуза като много красива девойка. Тя се гордеела с хубостта си и обичала да предизвиква внимание с нея като се обявявала за по-красива от богините. Това определено дразнело богините и привличало гнева им и събуждало мъжкия интерес към нея.  Красотата й привлякла вниманието на Посейдон, който я пожелал и осквернил в светилището на Атина. Когато Атина разбрала, че морският бог е прелъстил Медуза в нейното светилище, тя пожелала да отмъсти, като превърнала в страшната Горгона. Вместо коса на главата и се виели змии, от очите и излизала страшна светлина, така че всеки, който я погледнел директно, да се превърне в камък. Така Атина е обрекла на вечна самота в гняв и страдание.

Красивата девойка радваща се на внимание и възхита само за един миг се превърнала в разгневено чудовище живеещо в самота и гняв.

Така описанието на Медуза в „Метаморфози“ на Овидий променило представата за нея като първоначално красива, съблазнителна жена:

„Била най-прочута по хубост

и за безброя женихи завидна надежда Медуза,

но най-красивото нещо у нея били са косите.

Сам разговарях с човека, видял ги с очите си лично.

Тя била опозорена — разказват — от морския властник

в храма Минервин. Лика си извила, с егидата скрила

строга Минерва. Това безнаказано да не остане,

преобразила на гадни змии на Горгона косите.

Още и днес, да громи враговете със страх и уплаха,

носи отпред на гърдите змиите, които създала.“

 

– Овидий, Метаморфози

 

Персей убиецът на Медуза

 

В мита за Персей героят бил изпратен от Полидект, брат на Диктис и цар на Сериф, на мисия да му донесе главата на Медуза. Това била хитрост, с която Полидект искал да се отърве от сина на Даная, тъй като желаел майка му. Подобна мисия била самоубийствена и Полидект не очаквал Персей някога да се върне жив.

Тъй като момчето било син на Зевс, той бил подпомаган от боговете. Пък и Атина използвала възможността да се отърве завинаги от Горгоната. Персей получи Шапката на невидимостта от Хадес, чифт крилати сандали от Хермес, отразяващ бронзов щит от Атина и меч от Хефест. С тези божествени дарове Персей открил Медуза в пещерата и я обезглавил с помощта на бронзовия щит, който използвал за огледало, което му посочвало точно къде се намира тя. 

Веднага след като Горгоната била обезглавена, от шията й изскочил крилатият кон Пегас. В „Теогония“ Хезиод споменава, че златният гигант Хризаор, който се родил със златен меч в ръка, също излязъл от отрязания врат на Медуза. След това дошли и сестрите на Медуза, които тръгнали след Персей. Но героят избягал, използвайки шапката на невидимостта. Някои версии на мита казват, че той взел и Пегас със себе си.

 

Силите на главата на Медуза

 

Когато кръвта капела от главата на Медуза върху равнините на Либия, всяка капка кръв се превръщала в отровна змия. Персей поискал от титана Атлас място за почивка за кратко, но молбата му била отказана. Знаейки, че няма да може да победи титана само със сила, той извадил главата на Медуза и го се превърнал в планина.

След това в мита Персей се натъкнал на Андромеда - дъщерята на етиопския цар Цефей и съпругата му Касиопея. Използвайки главата на Медуза, Персей успял да спаси принцесата, която трябвало да бъде принесена в жертва на Цет - морско чудовище, изпратено от Посейдон да накаже Касиопея за това, че се хвалела, че дъщеря й е по-красива от Нереидите. Вкаменяващата сила на Медуза била използва и върху Финей, чичото на Андромеда, за когото тя била сгодена, Проет, узурпатора на трона на Аргос, и накрая върху Полидект. Приятелят на Персей Диктис се възкачил на трона и след като приключил с реликвата, Персей дал главата на Медуза на Атина, която я носела на егидата си, когато влизала в битка.

Въпреки че Медуза обикновено се възприема като чудовище, главата й често се използвала като защитен амулет, който да държи злото далеч. Всъщност името Медуза идва от древногръцки глагол, означаващ „да пазя или защитавам“.

 

Детето на Медуза - Пегас

 

След като излязал от умиращата Горгона, Пегас син на Медуза и Посейдон, отлетял до планината Хеликон и за него се грижели деветте музи. Той се превърнал в най-крисивият и бърз кон, който летял с вятъра. Всички богове го обожавали и го дарявали с всевъзможни дарове.

Като награда за участието му в битки и други действия Зевс му направил съзвездие в деветото небе на Земята.